Mandrake Linux

Pėrmbajtja e kėtij CD-ROMi ėshtė nėn mbrojtjen e Copyright (C) 2003 MandrakeSoft S.A. e tjerėt. Ju lutemi qė tė consultoni shėnimet e copyright pėr secilėn package tė burimeve, dhe kushtet e furnizimit. Kushtet e furnizimt, veglatė mbrojtėse tė MandrakeSoft dhe Red Hat Software janė tė shprehura nė skedarėn COPYING.

Mandrake dhe logot e saja janė marka tė rezervuara nga MandrakeSoft S.A.


  1. Organizaim i Dosjeve
  2. Instalimi
  3. Burimet
  4. Mbėshtetje
  5. Kontakt


1. Organizim i dosjeve

Dosjet janė tė organizuarė nė kėtė mėnyrė:

|--> Mandrake/  
|   |--> RPMS/ -- package dyshės (binaire)
|   |--> base/ -- konfigurim i systemit tė skedareve
|   `--> mdkinst/ -- imazh i pėrdorur pėr instalim grafik
|--> images/ -- imazhe boot
|--> doc/ -- skedare ndihmuese gjatė instalimit nė gjuhė tjera
|--> dosutils/ -- vegla tė dobishme pėr instalim nė DOS
|--> misc/ -- skedaret burimit, instalim i drurit (gjenealogjik)
|--> VERSION -- versioni i tanishėm
|--> RPM-GPG-KEYS -- ēelėsi GNUPG nėnshkrues i RPMs Mandrake
|--> COPYING -- informacionet mbi copyright
|--> INSTALL.txt -- udhėzim mbi instalimin
`--> README.txt -- kjo skedare ėshtė nė mode tekst

Nė qoftėse dėshironi tė bėni njė pasqyrė (mirror) burimi pėr instalim, nė njė ndarje ose vellimė NFS, ju keni nevojė pėr tė gjitha tė dhėnat qė gjinden nė "Mandrake/", njashtu dhe tė dhėnat "images/" tė cilat ju nevojiten pėr systemin tuajė.

[nė fillim tė kėsaj faqe]


2. Instalimi

Shiko skedarėn install.htm.

ME RĖNDĖSI: PAJTUESHMĖRIA E MATERIALIT

Mandrake ėshtė kompiluar me optimizim tė shpejtėsive CPU pėr procesorė tė tipit Pentium (Pentium(tm) dhe pėrshtatet me, AMD K6, Cyrix M2, PIII...). I CILI NUK FUNKSIONON nė tė vjetrit nė bazė computerike me i386 dhe i486. Megjithatė, njė version special i kompiluar pėr kėta procesor do tė jetė i lirė nė telengarkim nė server(at) tanė dhe nė CD-Rom.

[nė fillim tė kėsaj faqe]


3. Burimet

Tė gjitha packaget specifike tė Mandrake Linux janė tė pajisura me codin e tyre burimik nė burim tė CD (Edicion PowerPack).

Ju mundė ti telengarkoni tė gjitha burimet e packageve me FTP nga server(at) tanė.

Nė qoftėse ju nuk keni hyrje nė Internet, Mandrake Linux mund tė ju dėrgojė njė arkiv me burime pėr njė shumė tė thjeshtė.

[nė fillim tė kėsaj faqe]


4. Mbėshtetje

Pėr ata qė kanė hyrje nė web, kunsultoni

Nė veēanti, hyrje nė listat e ndryshme tė maileve mund tė gjinden nė:

Nė qoftėse ju nuk keni hyrje nė web, ju mund tė regjistroheni nė listat e maileve kryesore. Pėr tu pajtuar dėrgoni njė mail nė sympa@linux-mandrake.com me

       subscribe fillestar

nė trupin e letrės (e-mail).

[nė fillim tė kėsaj faqe]


Nė qoftėse ju nuk keni pranuar dukumentacion me kėtė prodhim, ju mund porositni Edicionin PowerPack Mandrake (shumė CD Mandrake + Instalimi & prijės Pėrdorimi + mbėshtetje nė instalim!) pranė shpėrndarėsėve tanė:

[nė fillim tė kėsaj faqe]


5. Marrėdhėnie

MandrakeSoft mund tė kontaktohet nė:

[nė fillim tė kėsaj faqe]